materace-zdrowie.pl

Wpływ materaca na stan zdrowia

Wpływ materaca na zdrowie

Czy materac może mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? Jak materac powinniśmy wybrać jeśli odczuwamy problemy z kręgosłupem? Poszukajmy odpowiedzi na te ważne pytania.

Materace ortopedyczne

Na rynku dostępna jest cała gama materacy rehabilitacyjnych. Ich zadaniem jest utrzymanie kręgosłupa w anatomicznej pozycji. Oznacza to, że w czasie leżenia na boku nasz kręgosłup powinien utrzymywać linię prostą. W leżeniu na wznak natomiast, kształt kręgosłupa powinien przyjmować naturalny wzór litery “s”. Nieprawdziwy jest zatem pogląd, że osobny o skłonnościach do dyskopatii powinny sypiać na podłodze w celu prostowania kręgosłupa. W celu uzyskania optymalnego podparcia kręgosłupa powinniśmy stosować materace ortopedyczne, charakteryzujące się elastycznością punktową.

Czy jest elastyczność punktowa?

Klasyczny, niedrogi materac ugina się pod wpływem ciężaru ciał na całej swej powierzchni. Takie rozwiązanie nie zapewnia właściwego podparcia kręgosłupa i przyczynia się do jego rozciągania lub zgniatania. Może to prowadzić do stanów zapalnych, a u osobach ze skłonnością do dyskopatii będzie powodowało występowanie ostrych nawrotów choroby. Materace z elastycznością punktową uginają się tylko w obszarze naciskanym i bezpośrednim jego sąsiedztwie. Im mniejszy jest promień tego ugięcia, tym lepsza elastyczność punktowa. Materac układa się tym samym anatomicznie, a nasz kręgosłup jest równomiernie podparty na całej swoje długości. To z kolei zapewnia jego właściwą regeneracje i gwarantuje nam doskonałe samopoczucie.

Strefy twardości

Wiele materacy posiada tak zwany strefy twardości. Ponieważ nasze ciało wywiera różny nacisk w zależności od miejsca podparcia, producenci materacy stosują w konstrukcji różne strefy twardości służące korekcie anatomiczne. Dzięki temu ciężkie segmenty naszego ciała, jak na przykład biodra, uzyskują mocniejsze podparcie za wykorzystaniem twardszej strefy twardości. Rozwiązanie to nie jest tak doskonałe jak elastyczność punktowa, jednak z powodzeniem znajduje zastosowanie u osób zdrowych, które nie skarżą się na poważne dolegliwości związane z kręgosłupem.

Edyta

Zobacz więcej artykułów autora

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *